Téma: péče o dětské zuby

Dnes se zaměříme na téma péče o dětské zuby. Pro ty, kteří mě neznají, tak já jsem Terka, nejen maminka, ale také dentální hygienistka 🙂

Připravte se, že článek nebude nejkratší, nicméně snažila jsem se vše sepsat opravdu co nejstručněji a zároveň nejobsáhleji.

Pokud máte miminko, které ještě nemá zoubek, nemusíte se o pusinku nijak starat v případě že pouze kojíte. Pokud je miminko na umělém mléku, čaji, příkrmech, tak se situace rázem mění a je třeba i bezzubou pusinku vytírat například mokrou plenou.

Často se mě maminky ptají na takzvaný gumový prsťáček pro miminka. Tahle pomůcka z hlediska dentální hygieny není potřeba, ale pokud je vaše dítě příznivcem masírování dásní při prořezávání zoubků, tak samozřejmě to není nic proti ničemu.

Kojení a péče o dětské zuby

Škodí kojení, zejména to noční, dětským zoubkům?

Otázka, která se ke mě dostává poměrně často a kterou už mohu posuzovat nejen z odborných studií, dlouhodobé stomatologické praxe, ale nyní i jako maminka, která má doma rok a půl starého prsomila. 🙂

Pokud máte miminko, kterému vyrostl první zoubek (většinou kolem 6. měsíce věku) a začíná přijímat i jinou stravu než mateřské mléko, tak nemusíte s kojením v žádném případě přestat z důvodu strachu o jeho chrup. To nejdůležitější co ale musíte udělat je vybavit se správným kartáčkem na dětské zoubky a začít se pečlivě starat o každý nově prořezaný přírůstek.

Pokud se naučíte správně starat o zoubky a zbavíte je veškerých nečistot, tak můžete spokojeně kojit ve dne v noci, jak se vám zlíbí. Mateřské mléko totiž samo o sobě zubní kaz NEMŮŽE vytvořit!  Z cukrů obsahuje pouze laktózu, o kterou bakterie nemají téměř žádný zájem, jako například o fruktózu a další cukry. NAOPAK v mateřském mléku je spoustu látek, které dokáží zbrzdit růst různých nebezpečných bakterií.

Takže jednou pro vždy prosím mějte na paměti, že pokud se dítěti objeví zubní kaz, tak není na vině mateřské mléko, ale nedostatečná hygiena.

Kdy nastává problém a začínají se zuby kazit?

Zuby se začínají kazit vždy když děti začínají přijímat normální stravu a nejsou dostatečně očištěny. Vzniká povlak na zubech, ve kterém se množí bakterie, které dokáží na dočasných zubech raketovou rychlostí způsobit kazivou lézi. Pokud nejsou zuby očištěny hlavně před spánkem, tak hrozí zubní kaz velice snadno a rychleji. Děje se tomu tak, protože ve spánku se nám netvoří tolik slin, které jsou potřeba pro omývání zubů.

Vždy i u nás dospělých platí, že čistý zub se nezkazí! Věřte nebo ne, ale na dědičnost se ohledně zubních kazů ve většině případech vymlouváme. Zubní kazy totiž nejsou dědičné, naopak správné a i ty nesprávné návyky dědičné jsou! 🙂 Proto doporučuji vyhledat odborníka, aby vás naučil správně pečovat nejen o zoubky vašich dětí, ale v první řadě těch vašich. Protože děti se od nás opravdu všemu učí nápodobou. Takže pokud vy budete umět správně a kvalitně pečovat o ústní dutinu, tak to předáte automaticky i vašim dětem.

Jakými pomůckami se vybavit v ohledu péče o dětské zuby?

Ona to není žádná velká výbava, protože i tady platí, že nejdůležitější je správná technika. Především vědět kde přesně se tvoří zubní plak, jak vypadá a kde se schovává. Ohledně techniky čištění zubů sepíšu vlastní článek. Nyní se ale podíváme na pár důležitých pomůcek…

Kartáček na dětské zoubky

Kartáček by měl mít malou a krátkou hlavici s velmi jemnými a bohatě osazenými štětinkami. Ráda volím kartáček od značky Curaprox – Smart, jenž je zmenšená verze klasického Curaprox Ultra soft, který splňuje všechny parametry správného kartáčku. Nyní ale testujeme už pár týdnů tento kartáček Jack n‘ Jill Dětský zubní kartáček Opička z rozložitelného kukuřičného škrobu a jeví se velice zajímavými poznatky. Můžete se tak určitě brzy těšit na recenzi.

Na první zoubky, které ještě nejsou třeba zcela prořezané doporučuji pořídit Curaprox Single neboli jednosvazkový kartáček, kterým skvěle dočistíte nejen prostor mezi zoubkem a dásní, ale i jiná hůře přístupná místa jako třeba plošky spodních stoliček ze strany jazyka.

Nejideálnější je tedy obecně vyčistit zoubky klasickým kartáčkem a tam kde si nejsme jistí, tak dočistit jednosvazkovým.

Mezizubní pomůcky

Mezizubní kartáček je nezbytnou a jednou z nejdůležitějších pomůcek v dentální hygieně. Bakteriím se nejlépe daří v prostorech mezi zuby a mezi zubem a dásní. Jeho použití není nijak omezeno věkem ani počtem zubů. Měl by se ale začít používat ihned co se dva zuby začínají dotýkat. V předních úsecích můžete používat například tzv. flossery (zubní nit v měsíčku), nicméně prostory mezi stoličkami mají tvar vyžadující vyčištění štětinkami. Většinou u dětí začínáme s nejmenší velikostí. Doporučuji mezizubní kartáčky Curaprox či Hydrophil.

To vše bezpečně nacvičíte s pečlivou, a práci s dětma schopnou, dentální hygienistkou.

Zubní pasta

Téma zubní pasty si určitě také nechám na samostatný článek, každopádně pro malé děti není vůbec potřeba používat. Pokud máte pocit, že s pastou je pro dítě čištění zubů snesitelnější a třeba se méně s vámi pere, tak opravdu volte co nejméně chemickou variantu a ideálně bez fluoridů. Děti do 2 let totiž neumí zcela vyplivnout. Velký výběr vhodných dětských past naleznete například zde.

Tak to je pro dnešek vše, ale nebojte, já se zas tady k tématu ohledně zubů nejednou určitě vrátím 🙂

péče o dětské zuby

péče o dětské zuby

péče o dětské zuby

Bavil vás článek Téma: péče o dětské zuby? Tak mrkejte na další podobné…

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek