Téma: Menstruační kalíšek a vše kolem něj (Jak vybrat správnou velikost, jak menstruační kalíšek funguje, jak ho používat a jak se o něj starat)

Pokud jste se již rozhodla nebo jste ve fázi, kdy se teprve rozhodujete, tápete a hledáte správnou a pro vás vhodnou pomůcku při menstruaci, jste tu správně. Dnes se společně podíváme na menstruační kalíšek. Jak si vybrat správnou velikost kalíšku, čím vším se mohou lišit, jak se o kalíšek starat atd. Tak jdem rovnou na to.

O menstruaci má i dnes spoustu lidí hrůzu vůbec promluvit, mým náctiletým já nevýjimaje. Nicméně dnes už pro mě téma menstruace není ani trošku tabu a věřím, že si k tomuhle každý měsíc opakujícímu cyklu můžeme vybudovat pevný kladný vztah plný porozumění a zároveň respektu k sobě samým. 

Ze svých vlastních předešlých nepříjemných zkušeností s menstruací jsem si dnes odnesla velké ponaučení. Došla jsem k porozumění svého těla a věřím, že od samých začátků tento vztah k cyklu přenesu jednou na svou dceru.

Ke smíření s vlastním tělem mi v mých dnech před několika lety pomohl právě objev menstruačního kalíšku, který v té době ale bohužel nesl na svém hřbetě plno předsudků a dezinformací. Lidem v té době díky neinformovanosti přišlo nošení menstruačního kalíšku z nějakého velmi neopodstatněného důvodu nehygienické. Přitom je dobré vědět například to, že používání kalíšku je zcela bez jakéhokoliv zápachu. Ten vzniká po kontaktu krve s vložkou nebo tamponem, jenž jsou napuštěné nejrůznějšími deodoranty a chemikáliemi.

Já už jsem ale v té době měla opravdu velké problémy ať už osobní, tak i fyzické právě z nošení klasických bělených tampónů. Začalo se mi dělat opravdu na zvracení při každé výměně, a to rozhodně nebylo z krve, na kterou jsem jako zdravotník velmi zvyklá, nýbrž z toho pohledu na nasáklý vybělený a toxický tampon.

Do toho se spustily moje vyhledávače na čísla ohledně odpadu, které v kombinaci s informacemi o takzvaném toxickém šoku nevyhnutelně mířily k závěru, že takhle to dál nejde.

Ani zde si neodpustím fakt, že v Evropě každoročně máme 10 miliard kusů odpadu z klasických tamponů a vložek. Odhaduje se přitom, že průměrná žena za svůj život spotřebuje neskutečných 12 tisíc vložek a tampónů. A utratí za tyto klasické produkty až 100 tisíc korun. To už je podle mě dost velký ekonomický a ekologický dopad na nás všechny.

Není lepší mít tedy jeden takový krásný kalíšek, který nás jednou vyjde cca na 500 kč a to je vše? Navíc s absolutně ČISTOU a žádnou chemikálií potřísněnou tělu vlastní krví. 

A tak jsem se začala seznamovat s různými druhy kalíšků, až jsem postuplně přicházela na ty pro mé tělo vhodné. 

 

 

Jak menstruační kalíšek funguje a jak používat ?

Naprosto jednoduše! Nebudu Vám ale lhát, že první aplikace bude hned a naprosto v pohodě, protože ani u mě tomu tak rozhodně nebylo. Chce to cvik, najít si v tom svojí vlastní techniku a grif. Jakmile si v tom ale naleznete svůj systém, během chvíle cviku to dostanete do ruky. Aplikace pak bude plně automatická, jednoduchá a v naprosté pohodě.

Nejdůležitější je být na první manipulaci v klidu a nic neuspěchat, zkoušet, zkoušet a zkoušet. Někomu vyhovuje aplikace ve stoje, jiným v sedě, za mě nejlepší podřep. Tohle se opravdu může lišit, jen jsem vám tím chtěla říct, že žádný učený z nebe nespadl a prostě to po prvním nezdaru nevzdávat a příště to zkusit znovu. Pak až si na vše přijdete, zjistíte že to za to stálo a budete nerozlučná dvojka při svých dnech.

Nebo Vám to půjde hned napoprvé a já vás tady zbytečně podcenila. 🙂 

Chtěla bych tu ale i zmínit to, že zavedení kalíšku není vůbec složité, nehledejte v tom vědu, opravdu se to příliš neliší od zavedení klasického tamponu.

 

A jak to vypadá tedy v praxi?

  • Kalíšek jednoduše tedy složíte a při plném uvolnění zavedete, při čemž se okraje uvnitř jemně rozvinou a těsní krásně před protečením, nikde netlačí a nedře.
  • To, že je kalíšek správně zavedený zjistíte tak, že uchopíte za stopku a zkusíte ho trochu povytáhnout. 
  • Pokud to nepůjde, zavedení bylo správné a vznikl žádoucí podtlak. Pokud by šel snadno vytáhnout, pravděpodobně se nerozvinul správně, tak zkuste znovu.
  • Pokud si ale nejste v prvních pokusech jistá, doporučuji pro vaši jistotu a pocit sucha použít slipovou vložku.
  • Dle intenzity menstruace potom jemně vytáhnete po době jako jste byla zvyklá u tamponu. Stisknutím spodní části kalíšku zrušíte vzniklý podtlak a tím kalíšek pak půjde bez problémů vytáhnout.
  • Vážne žádný stresy a nervy, je to vážně mnohem jednodušší než to napoprvé vypadá!

 

Jak se o svůj menstruační kalíšek starat?

Před menstruací je vždy důležité kalíšek sterilizovat. Já nechávám většinou kalíšek vyvařit asi 5 minut ve vroucí vodě, do které většinou přidám lžičku prášku Gaia Magic Touch.

Během dne menstruace stačí pak kalíšek omýt vodou a znovu ho zavést. Pokud vás napadá téma veřejných wc, je fajn mít s sebou láhev s vodou 🙂

 

A jak si tedy vybrat vhodný menstruační kalíšek?

  • V první řadě je dobré uvědomit si, do jaké hloubky opravdu známe svá těla. Zkoumat se, nebát se pozorovat jak se během menstruace cítíme, jaká intenzita nás v různé dny doprovází.
  • Každá žena je jiná, takže tady se určitě neřiďte nějakými obecně danými pravidly a tím co má odzkoušené sousedka od vedle…
  • Jelikož bývají naše intimní partie v době cyklu většinou velmi citlivé, určitě záleží na tom, aby nás nikde nic netlačilo, nedřelo a zkrátka jsme se cítili co nejvíc v pohodlí. Takže určitě je důležité vybrat správnou velikost kalíšku – konkrétně se jedná o správný průměr kalíšku.
  • Velikost vaší pochvy závisí na fyziologických předpokladech a také na tom, jak zpevněné či povolené jsou svaly pánevního dna.
  • Určitě je vhodné se dívat i na ukazatel tvrdosti silikonu, měkčí budou vyhovovat citlivějším osobám a tvrdší například sportovkyním se silným svalstvem pánevního dna.
  • Obecně se kalíšky rozdělují na menší a větší, ale určitě je dobré vždy kouknout ještě na rozměry, nežli se řídit obecným označením (S,M,L…)

 

Menší menstruační kalíšky na trhu jsou většinou doporučovány dívkám a ženám, které:

  • Jsou mladší 28 let
  • Doposud nerodily přirozenou cestou
  • Mají slabou až normálně silnou menstruaci
  • Jsou starší 28 let, případně rodily přirozenou cestou, ale zároveň udržují svaly pánevního dna pevné sportem, nebo jsou velmi drobné postavy

 

Větší menstruační kalíšky jsou pak většinou vhodné pro dívky a ženy, které:

  • Jsou starší 28 let
  • Již rodily přirozenou cestou
  • Mají silnější menstruaci
  • Jsou mladší 28 let a nemají zpevněné svaly pánevního dna

Že stále nevíte a tápete? Doporučuji zakoupit větší kalíšek a pokud s ním bude velikostně problém, poslouží třeba v pozdějším věku a nebo jako v mém případě po porodu, kdy se tělo zákonitě mění.

Na trhu je čím dál víc a víc druhů a výrobci se začínají předhánět s čím nám to co nejvíc ulehčit a to je přece naprosto skvělé.

 

 

 

 

 

 

 

 

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek