Téma: Voda (složení, kvalita, úspora)

V současné době, byť se to zdá jako náš nevyčerpatelný zdroj, tak řešíme kvalitativní a množstevní celosvětový problém s vodou. Téma voda a vše kolem ní je natolik obsáhlé, že vlastně přemýšlím, kde jen začít. Zkusím to tedy zkrouhnout, aby to dávalo hlavu a patu, ale věřte nebo ne, kdybych se rozepsala, asi by to nikdo nedočetl do konce.

Voda je stále v koloběhu našeho světa a jak s ní nakládáme se pak projevuje v mnoha směrech. Tato nesmírně vzácná tekutina nám totiž zajišťuje nejen to, čím se živíme, ale také to čím se šatíme a třeba co používáme. Zkrátka a dobře jí potřebujeme k jídlu, pití a výrobě téměř čehokoliv.

Napadlo Vás někdy, že většina z nás žije v zemích, ve kterých bez na první pohled viditelného problému bydlí pod střechou v domech, ve kterých nám až přímo pod ruce trubkama teče pitná a nezávadná voda?

O nedostatku pitné a zdravotně nezávadné vody v rozvojových Zemích asi každý ví už dlouho, ale co když za pár let se díky našemu vlastnímu rozhodnutí tenhle nedostatek bude dotýkat i nás?

 

 

Kvalita vody

… je samozřejmě obrovsky narušena největším a nejvýkonnějším průmyslem v dějinách lidstva. O tom asi není sebemenší pochyb. S průmyslem a komerčním lidským jednání nic moc asi nenaděláme. Neznamená to ale, že nemáme jako jedinci žádnou moc.

Víte, jak ohromě vnitřně se mně osobně ulevilo, když jsem začala používat prostředky v naší domácnosti o kterých vím, že po spláchnutí nikomu a ničemu dál neubližují?!

Že se nám ty všechny chemikálie nebudou jednou třeba díky tomu kohoutkem už vracet do domovů i přes zdánlivě stoprocentní čističky? Že nebudou hubit, deformovat a škodit zdraví či ohrožovat život malých vodních organismů a živočichů, na kterých dále stojí celý ekosystém?

Protože tohle přesně se díky tomu obrovskému náporu chemikálií děje.

Když se na to podíváme z pohledu vody pitné a ne užitkové, tak tu máme také obrovský nešvar a to v podobě nakupování vod balených.

My češi patříme  k zemím, kde se v posledních letech neskutečně rozšířil nákup balených vod,  které obrovsky zatěžují životní prostředí zbytečným odpadem v podobě PET lahví. Dále tu máme hned emise z přepravy a vyčerpávání zásob minerálních vod. 

Přitom česká voda z vodovodu je velmi kvalitní a leckdy i mnohem kvalitnější než voda v PET lahvích , která ležela bůhví jak dlouho a bůhví kde. Spousta lidí má domy se zahradou a stále neumí hospodařit s vodou dešťovou, jenž se dokonale hodí například na zalévání zahrady apod. Přitom by stačil jeden docela krásný sud, na jeden takový u babičky na zahradě dodnes ráda vzpomínám.

Našim každodenním počinem se dostává do našich vod celá řada vysoce škodlivých látek. S pár takovými si dokážou poradit čistírny odpadních vod nebo vodní organismy. Některé se ve vodě ale už bohužel nerozloží a jsou tím pádem součástí důležitých rostlin a živočichů. 


Nerozložitelné látky

… které ve vodě zůstávají i po vyčištění jsou léčiva a přípravky osobní hygieny. 

Najdeme je většinou v běžně v používaných čistících prostředcích, produktech osobní hygieny a v lécích.

Já osobně jsem rozhodně jako zdravotník v akutních a život ohrožujících stavech pro západní medicínu a klaním se všem, kteří nám životy zachraňují. Nicméně co se týče obrovského rozmachu farmakologického průmyslu v současné době, tak to už mi jde opravdu proti srsti. Napadlo Vás někdy, proč máme na bolest hlavy na výběr rovnou z 15ti druhů volně prodejných léků? Proč nám po nich pak může začít být divně od žaludku a najednou máme na výběr zase z 15 druhů léků na bolest žaludku? To jen k zamyšlení, zkuste to nechat v sobě uzrát a já se k tomu třeba jednou vrátím 🙂


S problémem kvality vody mají ale nepopiratelně co dočinění zejména:

 • oblíbený bezbolestný pan ibuprofen
 • ode dveří předepisovaná nadužívaná antibiotika
 • slečna dokonalá Hormonální antikoncepce 
 • na každý nešvar zlatá antidepresiva

 

Co s tím můžeme my osobně dělat?

 • bezpochyby kromě přírody pomůžeme i svému zdraví tím, že nepropadneme do pařátů farmaceutickému průmyslu a léky budeme používat opravdu v nezbytně nutných případech
 • v osobní hygieně doporučuji sáhnout po přírodní kosmetice
 • používejme šetrné čistící prostředky v domácnosti
 • prošlé nebo nepoužité babiččiny léky vracejme zpět do lékárny
 • zkusme o této problematice přemýšlet víc do hloubky

 

Proč se rozhodnout pro vodu kohoutkovou?

 • jedná se o kvalitní, čerstvou, lehce mineralizovanou vodu, která je ideální pro každodenní pití
 • nezatěžuje odpadem a dopravou přírodu 
 • je mnohem levnější než voda balená
 • je okamžitě dostupná v jakémkoliv množství se nám zamane
 • nemusíme se zatěžovat jejím nošením z obchodu

Pokud se obáváte výskytu olova v potrubí, nechte si udělat rozbor, nicméně tento problém bych řešila, pokud byste se nacházeli ve velmi starém domě.

 

Jak je to s chlorem?

Kohoutková voda ve skutečnosti obsahuje jen zdraví neškodné množství. Pokud nám voda s chlorem nechutná, můžeme ji nechat odstát a chlor se odpaří. Skvěle k tomu slouží i filtrační konvice.

 

Jak pomoci s kvalitou a úsporou vody?

O tomhle napíšu brzy asi samostatný článek, nicméně v bodech, které doporučuji prozkoumat a které osobně postupně testujeme:

 

 

K problematice a celému tématu vody se určitě ještě vrátíme, pro dnešek si myslím, že už těch informací je víc než dost. Nezapomínejte prosím, že nic není na naší planetě ještě ztraceno. Vše jde ještě úplně v pohodě zvrátit, je to jen v našich rukách.

Voda je skvělá, voda je dar, vodu tu chceme mít i pro naše děti. Nezapomínejte na to a moc vás prosíme, zkuste se nad tím aspoň trošičku zamyslet, protože z toho může těžit úplně každý.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek