Recept na semínkový chléb je tuuuu! Na základě vašich pozitivních ohlasů a zpětné vazby na chlebík banánový jsem se vrhla na sepsání tohohle našeho dalšího oblíbence.
Chleba jako takový je obecně moje slabina. Popravdě si někdy dokážu pěkně ujet na poctivým kváskovým a stačí mi k němu třeba jen máslo a sůl, někdy ani to nepotřebuju. 🙂
Na ten kváskový jsem nějak ještě ale nedostala tu pravou chuť s výrobou, za to ale mám v zásobě pár jednoduchých a nutričně víc nadupaných chlebíků. Dneska jsem se rozhodla podělit se s tím nejoblíbenějším semínkovým.
Pro koho je tento semínkový chléb vhodný?
Semínkový chléb neobsahuje žádné vejce, mléko ani máslo, zkrátka žádné živočišné produkty, tudíž je zcela vhodný i pro vegany.
I přesto že my vegani nejsme, tak tenhle chlebík naprosto zbožňujeme.
Tento chlebík je vhodný určitě pro každého kdo má rád semínka všech druhů a nebojí se nových chutí. Určitě bych byla opatrnější u úplně malinkatých dětí a tam bych volila jiný druh chlebíku, ve kterém jsou všechna semínka rozemletá na drť. Každopádně naše dcera má 19 měsíců a problém s touto plnou verzí nemá.
K čemu se tento semínkový chléb hodí?
Tento chlebík je zcela variabilní co se týče přidání svých oblíbených chutí.
Lze v přípravě přidat například česnek, oblíbené bylinky, koření, sušená rajčata…
Já osobně ale nejvíc ujíždím na verzi, ve které hraje roli přidání dvou lžiček kvalitního medu. Chleba je rázem ozvláštněn, ale není ještě zcela sladký, takže ho klidně můžete jíst i například se sýrem a pomazánkami všeho druhu. Co je ale největší pecka je rozhodně v kombinaci s avokádem na všechny možné způsoby, prostě mňam, doporučuji!
Po přidání více než 2 lžiček medu chléb připomíná svou chutí medové müsli tyčinky a to pak doporučuji rozhodně v kombinaci s oříškovým máslem.
Co budete na přípravu semínkového chleba potřebovat?
- 200 g ovesných vloček (lepší jsou jemné)
- 100 g drcených lněných semínek (nemáte-li drcené, skvěle jako na všechny semínka vždy poslouží mlýnek na kávu)
- 120 g směsi semínek (lze použít například pouze slunečnicová, potom jich ale dejte 150g)
- 50 g chia semínek
- 25 g psyllia
- 10 g soli
- 370 ml vody
- 2 lžičky medu
- 2 plné lžíce rozehřátého kokosového oleje (recenze zde)
Jak budete při výrobě semínkového chlebíku postupovat?
- Nejprve si ve větší míse smícháte veškeré suché ingredience– tj. ovesné vločky, drcené lněné semínka, směs semínek, chia semínka, psylium a sůl.
- Poté k suchým ingrediencím přidáte co máte rádi, v tomhle základním receptu to jsou 2 lžičky tekutého kvalitního medu.
- Přilijete 2 plné lžíce rozehřátého kokosového oleje a vodu.
- Důkladně celou směs promícháte.
- Přendáte do formy na chléb a necháte přibližně hodinu odstát aby všechny semínka nasákly vodu.
- Rozehřejete troubu na 200 °C.
- Šoupnete chlebík do trouby a necháte péct 20 minut.
- Po uplynulých 20 minutách chlebík vyndáte, opatrně pomocí okrajů pečícího papíru nebo chňapkami vyklopíte, otočíte a opět pečete cca 20 – 25 minutek do zezlátnutí.
- Pak už jen stačí chleba vytáhnout a hlavně ho nechat opravdu pořádně vychladnout. Pokud ho budete krájet teplý, tak se bude rozpadat.
A to je vše, není na tom zase žádná věda, zvládne to úplně každý a výsledek stojí opravdu za to.
Semínkový chlebík skladujte ideálně v papírovém pytlíku, aby neoschl a my si vždycky polovinku hodíme na pár dnů do mrazáku, pak chutná furt stejně skvěle!
Tak dobrou chuť a zase se nám ozvěte jak se vám recept líbil a jestli vám chutnalo. Věříme že jo a brzy zase ahoooj 🙂