Téma: Barefoot / bosá obuv + dětská noha

Téma barefoot obouvání, chcete-li bosé obouvání je dnes celkem populární a dostává se mu stále větší pozornosti. Pojďte se spolu se mnou podívat na pár základních informací o tomto zajímavém tématu z oblasti obouvání našich nohou.

Mrkneme se spolu nejen na vysvětlení základních informací, ale také na velmi důležitou část, a to obouvání našich dětí a jejich problematice.

 

Co je barefoot obuv / bosá obuv?

Barefoot obouvání, neboli bosé obouvání není vlastně pro lidstvo nic nového a trendového, jak to někteří jedinci mohou vnímat. Lidé kdysi chodívali naboso, či v ručně vytvořených primitivních návlecích. Jejich nohy, reflexy a schopnosti byly mnohem silnější, než jsou většinou dnes ty naše. Faktem je, že vlivem módních, společenských a sportovních pevných bot jsme si naordinovaly především bolesti zad, hlavy, špatné držení těla a deformity nohou. Tato obuv je pro naše nohy velmi utlačující, často vůbec nerespektuje tvary nohou ani jejich fyziologické potřeby.

Barefoot obuv by neměla tedy nijak nohu utlačovat, pouze ji chránit před nepříznivým počasím či poraněním. Noha má absolutní svobodu, dostatek prostoru a dovoluje nám velmi příjemný a svobodný pohyb.

 

O dětské noze, první botičky pro děti

Dovolím si tu tvrdit, že opravdu velká většina miminek se narodí s dokonalýma a zdravýma nohama. Bohužel vlivem volby nesprávných botiček se v pozdějším věku začínají objevovat různé deformity, ploché nohy, vbočené kotníky a další problémy.

Na čem se mnozí odborníci naštěstí shodnou bývá fakt, že by se nožička neměla nijak omezovat a potřebuje prostor k vývoji. I u nechodících dětí hraje velkou roli, jestli nejsou utlačované silnými ponožkami, nevhodně krátkými dupačkami, či vysoce módními botičkami pro nejmenší do kočárku.

Pokud vaše dítě nemusí mít doopravdy speciálně upravenou obuv z důvodu vrozené vady, tak má bota opravdu sloužit hlavně jako ochrana před poraněním, chladem, mokrem… Nikoliv jako utlačující nástroj, který nožku nevědomky drtí a děti díky nim mají omezený pohyb v kotníku. Tím se zvedání, sedání a veškerý pohyb zejména u začínajících chodců hodně ztíží.

 

Pár rad pro začátky barefoot obouvání

  • Od miminek neutlačujte nohu zbytečnými vrstvami a dopřejte jim prostor a vzduch.
  • První botičky nemusíte kupovat hned co se dítě naučí stát, či obcházet doma nábytek.
  • Doma nechte děti chodit bosé, v tenkých protiskluzových ponožkách, či pokud je to pro vás v pořádku, tak ve vhodných capáčkách
  • První botičky volte dle tvaru a nezapomínejte přeměřovat a volit vhodný nadměrek.
  • U délky se u dětí doporučuje nadměrek 0,7-1,2 cm, a 0,6-1 cm pro dospělé.
  • Velmi doporučuji investici do měřidla PLUS 12, které vám nadměrek 12mm rovnou napočítá.

 

Jak a kdy začít s barefoot obouváním

Nejlepší je samozřejmě dát volnost pohybu od miminek, jak jsem tu již psala. Nicméně pokud jste na barefoot obouvání nebyly dodnes zvyklý, není nutné ani vlastně asi příliš zdravé se do toho jako do všeho pustit po hlavě a bez rozmyslu.

Já sama jsem s barefoot obouváním začala asi rok před narozením dcery a to hlavně z důvodu zvídavosti. Lákalo mě zjistit jaké to asi je, jak se člověk při bosém obouvání cítí. Sama mám totiž nohy takzvaně do ploutvičky a prsty na nohou hodně od sebe. Když jsem byla malá, okolí si ze mě dokonce dělalo srandu, že jsem tam měla mít blány. No co vám budu povídat, žádné boty mi nikdy neseděly, vždy jsem prsty měla utlačené, bolavé a povětšinou ty postranní dosti krvavé a puchýřnaté. Nemluvím o období, kdy jsem chtěla jít s dobou a brečela bolestí v balerínkách a lodičkách.

Každopádně vyrůstala jsem v domě s velkou zahradou a doma jsem vždy chodívala nejraději bosá, ať uvnitř či venku. Nikdy si nepamatuji, že bych jako dítě skuhrala, že jsem šlápla na kamínky nebo nerovný povrch. A tak mi vlastně bylo tenkrát nejlíp, tak proč to nezkusit znovu?!

Začínat je vždy dobré pozvolna, doma se nebát chodit bosky, když máte možnost tak vystrčit nohy i venku a projít se po trávě, zabořit prsty do hlíny, cokoliv vás napadne. Navnímat zase ten pocit, navnímat vlastně zpátky svoje reflexy a volnost.

Střídejte klidně vaši oblíbenou obuv s barefoot obuví pro začátky a později věřte mi rádi přejdete pouze na ní.

 

Kde koupit barefoot obuv

Jedním mým velkým omylem byla myšlenka, že barefoot obuv / bosá obuv není vkusná a žádná se mi nebude líbit. Vlastně ani nevím, kde jsem na to přišla, ale docela dlouho mě to drželo.

Pche, v dnešní době? Naprosto boží vzory, barvy, tvary. Takový výběr jsem tedy nečekala a popravdě jsem tedy nakonec dost váhala a vybírala z důvodu, že se mi většina líbila 🙂 Na moje oblíbence a nošence určitě sepíšu vlastní recenzi.

Za mě osobně super výběr a popis produktů naleznete jak pro děti, tak pro dospělé zde:

 

Barefoot boty

Barefoot obuv / bosá obuv

Bosá chůze

Dětské barefoot boty

 

Pokud se vám líbilo dnešní téma barefoot obuv / bosá obuv, tak určitě mrkněte i na další zde:

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek