Téma: Jak začít se Zero waste? – Jak na nákup a skladování potravin

Téma Zero waste je pro nás velice zajímavé a navíc i potřebné, proto mu rádi dáme dostatek prostoru, aby se myšlenka šírila dál a dál. Dneska se spolu mrkneme na Zero waste nakupování a uchovávání potravin v našich domovech. Že žít bez odpadu nebo alespoň s minimem odpadu je věda a přijde vám to složitý a těžký?

Půjdem na to krůček po krůčku, žádný extrémy a věřte nebo ne, tak žádná velká věda se v tom rozhodně neodehraje.

Já osobně rozhodně nepatřím mezi elitu lidí, kteří zvládnou za rok posbírat svůj odpad do jedné jediné zavařovací sklenice. Oni totiž tací lidé vážně existují a jsou přinejmenším pro mě hustý 🙂

Nicméně i já se pořád učím, nepřestávám si hledat informace u ověřených zdrojů a hlavně pomalým krůčkem a vlastním tempem se snažím a nekárám se za nezdary. Jsem zkrátka jen jeden člověk, který nad naší planetou přemýšlí a není mu ta hromada zbytečného odpadu jedno.

Samozřejmě ta největší pecka (vlastně průšvih) v nakupování potravin je vznik bezobalových prodejen i u nás v ČR a pevně doufám v jejich rozšiřování.

Můžete si tam kromě všech možných potravin naprosto bez problému načepovat i ekologické prací prostředky, mýdla a čističe. 

Pokud žádný takový obchůdek ale nemáte poblíž domova, nezoufejte, jde to i bez něj. Jestli ale máte tu možnost, tak se tam aspoň jednou zajděte podívat ať máte představu, jak skvěle to může fungovat.

PÁR TIPŮ PRO ZAČÁTKY V ZERO WASTE NÁKUPECH

JAK NA SKLADOVÁNÍ A UCHOVÁVÁNÍ POTRAVIN?

  • Potravinářská folie a alobal už není třeba, vyzkoušejte voskované ubrousky, tzv. wrapy, které jsou skvělou alternativou těchto dvou záležitostí.
  • Najdete je v mnoha variantách a krásných motivech. Jeden takový krásný na dětské svačinky
  • Vybavte se sklenicemi. Sklo je perfektní zejména na luštěniny, ořechy, mouky…. Neuvolňují se z něj žádné pachy, dobře se udržuje (například tímhle bezkonkurenčním kartáčem za super cenu) a hlavně hned vidíte, co se v nádobě nachází.
  • Určitě nemusíte mít žádné designovky, naopak využijte i ty ve kterých již něco bylo, například po marmeládě, okurkách, čemkoliv. 
  • Zorganizujte si život v lednici. Zkuste si udělat nový systém ve vaší ledničce, aby se zkrátka nic nevyhazovalo a nemuselo se plýtvat jídlem.
  • Skladujte potraviny v nerezových, nebo skleněných nádobách. Zkuste je třeba seřadit i podle toho, co už by se mělo spotřebovat a toho co ještě třeba pár dní vydrží atd. Zkuste si zkrátka najít svůj systém.
  • Motivujte se, hezky si ty sklenice a nádoby třeba nadepište. Dneska seženete spoustu štítků, některé jsou klasicky lepící, jiné fungují jako tabule a dá se na ně psát a mazat křída, či křídová tužka. To prostě vypadá skvěle.

NA ZÁVĚR BYCH VÁM CHTĚLA ALE JEŠTĚ ŘÍCT, ŽE VŠE JE LEPŠÍ DOPOTŘEBOVAT, NEŽLI VYHODIT! Pokud máte doma cokoliv načatého, ať se jedná o jídlo, či neekologický prací prostředek, alobal nebo plastové svačinové krabičky. Ty si navíc určitě své místo najdou třeba na hřebíky v garáži, kterým bude jedno, že se do nich dostávají mikroplasty. 🙂

NEJLEPŠÍ KNIHY O ZERO WASTE

Co si budeme povídat, informací není nikdy dost a v ucelené formě je to vždycky nejlepší. Z následujících knížek načerpáte tolik informací, že během jednoho dne můžete svoji domácnost nebo celý život uplně zbezodpakovatět 🙂

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek