Začíná léto a s ním nepochybně potřebná ochrana před klíšťaty a hmyzem v přírodě. Čeká nás dovolená, výlety do lesů a hájů, dětské tábory, večerní pobývání venku, ale i nepříjemnosti spojených s hmyzem. Pokud se stejně jako my nechystáte vykoupat v chemickém koktejlu, abyste se před „sosáky“ uchránili, jste tu správně!
Podíváme se okrajově jak se chránit před otravným hmyzem a na závěr si shrneme trošku té pravdy o odstranění klíštěte. Protože se ke mě každým rokem dostává ta samá otázka typu „A jak se ho mám teda správně zbavit?“ 🙂
Ochrana před klíšťaty a hmyzem – jaké máme možnosti
V dnešní době si můžeme opět naštěstí vybrat z celé škály přípravků odpuzující nepříjemný hmyz. Pokud se chcete před těmito zvířátky dostatečně chránit a vyhnout se tak nepříjemnostem, které po štípnutí či kousnutí mohou nastat, je třeba se vybavit.
Jistě dobře známe základy ochrany, například před nepříjemným klíštětem, ale pojďme si je v rychlosti zopakovat:
- Vhodný oděv
- Repelent
- Znalosti/první pomoc, lékárnička…
Vhodný oděv
Pokud počasí dovolí, tak volíme oblečení, které nám pokrývá většinu pokožky těla.
Ideální jsou vysoké ponožky, dlouhé rukávy a nohavice. Dobrá volba je také světlejšího a klouzavého materiálu, na kterém zejména klíště dobře uvidíme.
Ačkoliv klíště žije v travách a nízkých keřích, pokrývkou hlavy nic nezkazíte proti ostatním jeho kamarádům. 🙂
Repelent
Pokud se stejně jako my nechystáte vybírat chemické repelenty, které mají jako hlavní účinnou složku zdraví škodlivý Pesticit (DEET – Diethyltoluamid), máme pro Vás skvělou zprávu!
V dnešní době si můžeme vybrat mnohem šetrnější, svému zdraví i zdraví planety neškodné přípravky. Jedná se o řadu přírodních přípravků. Konkrétně o spreje, oleje, mycí gely, šampony i deodoranty.
Velký výběr najdete na jednom místě například zde.
Velkou výhodou přírodních repelentů je rozhodně aplikace, kterou lze ve většině případech přímo na kůži.
Skvěle také působí proti otravnému hmyzu esenciální olej citronela, která nám navíc zlepší náladu. 🙂 Pár kapiček na ponožky, boty, šátek apod. a je to.
A také jsem dostala tip v podobě fenyklu do kapsy či bot, tak určitě vyzkoušejte. 🙂
Znalosti, první pomoc, lékárnička
Pokud se chystáme na delší dobu do přírody, měli bychom se vyzbrojit alespoň základními znalostmi. A to z oblasti ochrany proti hmyzu a případným následkům jeho napadení.
Doporučuji nestrašit zbytečně děti, nebránit jim v pohybu v trávě apod. Naopak s nimi o hmyzu mluvit, snažit se vysvětlit co by se mohlo po jeho ataku stát, jak se lze chránit. Například pár stříknutím repelentem.
Pokud jsme v přírodě, v travinách, lesích, u vody, tak je na místě aplikaci repelentu opakovat. Doporučuje se například i po pocení, svlečení vrstvy oblečení.
Nedávno mi moje kamarádka doporučila homeopatický přípravek na zmírnění svědění kůže (Dapis gel). Po vlastním vyzkoušení po štípnutí hmyzem mohu také doporučit. Jedná se o přípravek bez parabenů a konzervačních látek, příjemně chladí a voní. 🙂
Jak na klíště
A na závěr si neodpustím jednoho velkého strašáka jménem klíště. Na internetu i u svých známých, babiček a tetiček najdete opravdu různé rady jak na něj.
Ze svých zdravotnických studií i praxe to mohu shrnout ve zkratce takhle:
- Vždy odstraníme klíště ihned po jeho nálezu, tj. co nejdřív to půjde, na nic nečekáme!
- Nikdy klíště „neoblbujeme“ oleji, krémy apod. – pouze na něj stříkneme dezinfekci.
- Klíště se snažíme dostat z přisátí kývavými pohyby pomocí speciální pinzety, klasické pinzety, kartičkou na odstranění klíšťat. Pokud nic z toho nemáme, tak vatovou tyčinkou, kouskem kapesníku a přejíždíme po něm tam a zpátky dokud nepustí.
- Nikdy s klíštětem netočíme, hrozí jeho roztrhnutí nebo rozmáčknutí!
- Pokud nejde vykývat, chytneme pinzetou co nejblíž kůže a jemně se ho snažíme odtáhnout aby se pustilo.
- Po vytažení klíště nikdy nemačkáme, nedrtíme apod.
- Ranku vydesinfikujeme a 2-4 týdny pozorujeme.
Na závěr bych vám všem chtěla popřát co nejméně otravného hmyzu na vašich výpravách i „obyčejných“ letních táboráků a grilovačkách. Létu zdar! 🙂